Осуществить следующие превращения Cr-Cr2O3-CrCl3-Cr (OH) 3-Cr2O3-CrOHCl2-CrCl3

+3
Ответы (1)
  1. 24 октября, 06:00
    0
    4Cr + 3O2 = 2Cr2O3

    Cr2O3 + 6HCl = 2CrCl3 + 3H2O

    CrCl3 + 3NaOH = Cr (OH) 3 + 3NaCl

    2Cr (OH) 3 (t) = Cr2O3 + 3H2O

    Cr2O3 + 4HCl = 2CrOHCl2 + H2O

    CrOHCl2 + HCl = CrCl3 + H2O