Cr + HCl; Mg + H2SO4; Li + HCl; K + H3PO4; Ni + H2SO4; Ba + HCl; Ca + H2SO4 (цифры считать за индексы)

+2
Ответы (1)
  1. 2 декабря, 02:06
    0
    1) Cr+2HCl=CrCl2+H2

    2) Mg+H2SO4=MgSO4+H2

    3) 2Li+2HCl=2LiCl+H2

    4) 6K+2H3PO4=2K3PO4+3H2

    5) Ni+H2SO4=NiSO4+H2

    6) Ba+2HCl=BaCl2+H2

    7) Ca+H2SO4=CaSO4+H2