Масова частка сполуки H2SO3; Fe2 (SO4) 3

+5
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 03:31
    0
    Mr (H2SO3) = 2*1+32+3*16=82

    W (H) = 2/82=0.02=2%

    W (S) = 32/82=0.39=39%

    W (O) = 48/82=0.59=59%

    Mr (Fe2 (SO4) 3) = 2*56+3*32+12*16=400

    W (Fe) = 112/400=0.28=28%

    W (S) = 96/400=0.24=24%

    W (O) = 192/400=0.48=48%