1. Na + H2O = NaOH + H2; 2. Fe (OH) 3 = Fe2O3 + H2O; 3. Ca + HCl; 4. ZnCl2 + KOH

+4
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 07:09
    0
    1) 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

    2) 2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    3) Ca + 2HCl = CaCl2 + H2

    ZnCl2 + 2KOH = Zn (OH) 2 + 2KCl