HCl+Al =; H2So4 + Hg =; H2SO4 + Al2O3 =; H2SO4+Fe (OH) 3=

+2
Ответы (1)
  1. 28 мая, 08:29
    0
    2Al + 6HCl (разб.) = 2AlCl3 + 3H 2 ↑

    Hg + 2H2SO4 (конц.) = HgSO 4 + SO 2↑ + H2 O

    3H2SO4 + Al2O3 = Al2 (SO4) 3 + 3H2O

    3H2SO4 + 2Fe (OH) 3 = Fe2 (SO4) 3 + 6H2O