H2S - S - SO2 - NaHSO3 - NaSO3 - SO2 - H2SO3

+3
Ответы (1)
  1. 1 июня, 18:09
    0
    2H2S+O2=2H2O+2S

    S+O2=SO2 или S+2H2SO4=2H2O+3SO2

    SO2+NaOH (разб.) = NaHSO3

    NaHSO3+NaOH=NaSO3+H2O

    NaSO3 + H2SO4 = NaSO4 + H2O + SO2

    SO2 + H2O = H2SO3