KNO2+Ca (OH) 2

HCl+NaNO3

Cu (OH) 2+H2SO4

KOH+Na2CO3

Fe2SO4+H2O

Al2 (SO4) 3MnCl2

H3Po4+BaO

Mg (NO3) 2+AlCl3

Zn+2HNO3

K2CO3+RbOH

+2
Ответы (1)
  1. 9 марта, 17:09
    0
    HCl+NaNO3=HNO3+NaCl

    Cu (OH) 2+H2SO4=CuSO4+2H2O

    2KOH+Na2CO3=K2CO3+2NaOH

    Fe2 (SO4) 3+2H2O = 2Fe (OH) SO4 + H2SO 4 (t)

    Al2 (SO4) 3+3MnCl2=2AlCl3+3MnSO4

    2H3Po4+3BaO=Ba3 (PO4) 2 (osadok) + 3H2O

    3Mg (NO3) 2+2AlCl3=3MgCl2+2Al (NO) 3

    Zn+2HNO3=Zn (NO3) 2+H2 (gaz)

    K2CO3+2RbOH=2KOH+Rb2CO3