M (Cao) = 7 г m (H2O) m (Ca (OH) 2) = ?

+4
Ответы (1)
  1. 30 августа, 22:11
    0
    СaO+2H2O=Ca (OH) 2+H2

    n (H2O) = 100/18=5,55 моль

    n (Ca (OH) 2) = 5,55/2=2,7 моль

    m (Ca (OH) 2) = 2,7*74=199,8 г