Ca3 (po4) 2-p-mg3p2-ph3 - p2o5-h3po4

+5
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 21:52
    0
    Ca3 (PO4) 2 + 5C + 3SiO2 = 3CaSiO3 + 2P + 5CO. 2P + 3Mg = Mg3P2. Mg3P2 + 6H2O = 3Mg (OH) 2 + 2PH3. PH3 + O2 = P2O5 + H2O. P2O5 + 3H2O = 2H3PO4.