Ca2 (PO4) 2=>P

P=>P2O5

P2O5=>Mg3 (PO4) 2

P2O5=> H3PO4

H3PO4=>Zn3 (PO4) 2

H3PO4=>Na2PO4

Na2PO4=>Ag3PO4

+3
Ответы (2)
  1. 17 марта, 09:38
    0
    2Ca3 (PO4) 2 + 10C + 3SiO2 = 3Ca2SiO4 + 4P + 10CO

    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    3ZnSO4 + 2H3PO4 = Zn3 (PO4) 2↓ + 3H2SO4

    H3PO4 + 3AgNO3 = Ag3PO4↓ + 3HNO3
  2. 17 марта, 12:49
    0
    2Ca 3 (PO 4) 2 + 10C + 3SiO 2 = 3Ca 2 SiO 4 + 4P + 10CO

    4P + 5O 2 = 2P 2 O 5

    P 2 O 5 + 3H 2 O = 2H 3 PO 4

    3ZnSO 4 + 2H 3 PO 4 = Zn 3 (PO 4) 2 ↓ + 3H 2 SO 4

    H3PO4 + 3AgNO3 = Ag3PO4↓ + 3HNO3

    Что знаю ... : 3