FeCl3 + ? + Fe2O3 + FeCl3

+3
Ответы (1)
  1. 18 июля, 02:08
    0
    4Fe + 3O2 = 2Fe2O3 Fe2O3 + 6HCl (газ) = 2FeCl3 + 3H2O 2FeCl3 (тверд.) + 3H2SO4 (конц., гор.) = Fe2 (SO4) 3 + 6HCl↑ Fe2 (SO4) 3 + 3Ba (OH) 2 → 2Fe (OH) 3↓ + 3BaSO4↓

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O