Cu-Cu (NO2) 2-Cu (OH) 2-CuO-Cu

+4
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 07:04
    0
    3Cu + 8HNO3 = 3 Cu (NO3) 2 + 2NO + 4H2O

    Cu (NO3) 2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaNO3

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    2CuO = 2Cu + O2