Циклопропан - + h2--x-+Cl2--x2-+Na--x3-+hNO2--x4

+4
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 01:46
    0
    C3H6+H2=CH3-CH2-CH3

    CH3-CH2-CH3+Cl2=[hv]=CH3-CHCl-CH3

    2CH3-CHCl-CH3+2Na=[t]=CH3-CH (CH3) - CH (CH3) - CH3

    CH3-CH (CH3) - CH (CH3) - CH3+HNO3=CH3-CH (CH3) - C (NO2) (CH3) - CH3+H2O