1) S→ SO2→ SO3→ H2SO4→ BaSO4

2) FeCl3→ Fe (OH) 3→ Fe2O3→ Fe

+4
Ответы (2)
  1. 11 октября, 15:01
    0
    S+O2=SO2 2SO2+O2=2SO3 SO3+H2O=H2SO4 H2SO4+Ba (OH) 2=BaSO4+2H2O
  2. 11 октября, 15:25
    0
    S+O2=SO2

    2SO2+O2=2SO3

    SO3+H2O=H2SO4

    H2SO4+Ba (OH) 2=BaSO4+2H2O

    FeCl3+3NaOH=Fe (OH) 3+3NaCL

    2Fe (OH) 3--->Fe2O3+3H2O

    Fe2O3+2AL-->AL2O3+2Fe