Mr N2O5

Mr CuSO4

Mr K2O

Mr Zh (OH) 2

Mr Al2 (SO4) 3

+4
Ответы (2)
  1. 22 марта, 03:31
    0
    Mr N2O5=16*5+14*2=108

    Mr CuSO4=16*4+32+64=160

    Mr K2O=16+39=55

    Mr Zn (OH) 2=16*2+1*2+65=99

    Mr Al2 (SO4) 3=16*12+32*3+27*2=342
  2. 22 марта, 05:07
    0
    108

    160

    71

    99

    342

    !