Ca → CaO → Ca (OH) 2 → Ca3 (PO4) 2.

Cu → CuO → CuCl2 → Cu (OH) 2 → CuO → Cu.

P → P2O5 → H3PO4 → Ca3 (PO4) 2.

Si → SiO2 → Na2SiO3 → H2SiO3 → H2SiO3 → SiO2 → Si.

+2
Ответы (1)
  1. 13 мая, 07:21
    0
    Ca → CaO → Ca (OH) ₂ → Ca₃ (PO₄) ₂.

    2Ca + O₂ = 2CaO

    CaO + H₂O = Ca (OH) ₂

    3Ca (OH) ₂ + 2H₃PO₄ = Ca₃ (PO₄) ₂ + 6H₂O

    Cu → CuO → CuCl2 → Cu (OH) 2 → CuO → Cu.

    2Cu + O₂ = 2CuO

    CuO + 2HCI = CuCl₂ + H₂O

    CuCl₂ + 2NaOH = Cu (OH) ₂ + 2NaCI

    Cu (OH) ₂ + t = CuO + H₂O

    CuO + H ₂ = Cu + H₂O

    P → P₂O₅ → H₃PO₄ → Ca₃ (PO₄) ₂

    4P + 5O₂ = 2P₂O₅

    P₂O₅ + 3H₂O = 2H₃PO₄

    2H₃PO₄ + 3Ca (OH) ₂ = Ca₃ (PO₄) ₂ + 6H ₂O

    Si → SiO₂ → Na₂SiO₃ → H₂SiO₃ → SiO₂ → Si.

    Si + O₂ = SiO₂

    SiO₂ + Na₂O = Na₂SiO₃

    Na₂SiO₃ + 2HCI = H₂SiO₃ + 2NaCI

    H₂SiO₃ + t = SiO ₂ + H ₂O

    SiO ₂ + 2Mg = Si + 2 MgO