CaC2 C2H2+H2Ni+KMnO4

+5
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 18:27
    0
    CaC2 + 2H2O = CH≡CH + Ca (OH) 2

    CH≡CH + H2/Ni = CH2=CH2

    CH2=CH2 (KMnO4) = CH2 (OH) - CH2 (OH)