Fe-FeCl2-FeCl3-Fe (OH) Cl2-Fe (OH) 3

+2
Ответы (1)
  1. 10 августа, 17:26
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    2FeCl2 + Cl2 = 2FeCl3

    FeCl3 + H2O = FeOHCl2 + HCl

    FeOHCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 3 + 2NaCl