Осуществить превращения:

CuO - Cu Cl2 - Cu (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 14 октября, 07:20
    0
    1) CuO+HCl = CuCl2+H2O

    2) CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl