1) МgCO3 - MgCl2 - Mg (OH) 2 - MgSO4

2) ZnCl2 - Zn (OH) 2 - ZnCl2

3) CuSO4 - Cu (OH) 2 - CuO - Cu

+1
Ответы (1)
  1. 22 августа, 20:42
    0
    Приветствую!

    ₁ ₂ ₃

    А. MgCO₃ → MgCl₂ → Mg (OH) ₂ → MgSO₄

    1. MgCO₃ + 2HCl = MgCl₂ + CO₂↑ + H₂O

    2. MgCl₂ + H₂O = Mg (OH) ₂ + 2HCl

    3. Mg (OH) ₂ + H₂SO₄ = MgSO₄ + 2H₂ O

    ₁ ₂

    Б. ZnCl ₂ → Zn (OH) ₂ → ZnCl₂

    1. ZnCl₂ + 2NaOH = Zn (OH) ₂ + 2NaCl

    2. Zn (OH) ₂ + 2HCl = ZnCl₂ + 2H₂ O

    ₁ ₂ ₃

    В. CuSO ₄ → Cu (OH) ₂ → CuO → Cu

    1. СuSO₄ + 2NaOH = Cu (OH) ₂ + Na₂SO₄

    2. Cu (OH) ₂ = CuO+H₂O

    3. CuO + H ₂ = Cu + H ₂ O