1) Mg CO3 → MgCL2→ Mg (OH) 2→ MgSO4

2) CuSO4→ Cu (OH) 2→ CuO → Cu

3) a) ZnCl2 → Zn (OH) 2 → ZnCl2

b) ZnCl2 → Zn (OH) 2 → Na2 [ Zn (OH) 4 ]

+5
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 08:46
    0
    Mg CO3 → MgCL2→ Mg (OH) 2→ MgSO4

    1). MgCO3 + 2HCl = MgCl2 + CO2↑ + H2O4

    2). MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2↓ + 2NaCl

    3). Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O

    CuSO4→ Cu (OH) 2→ CuO → Cu

    1). CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4

    2). Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    3). CuO + H2 = Cu + H2O

    ZnCl2 → Zn (OH) 2 → ZnCl2

    1) 2NaOH + ZnCl2 = Zn (OH) 2↓ + 2NaCl

    2) Zn (OH) 2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O

    ZnCl2 → Zn (OH) 2 → Na2 [ Zn (OH) 4 ]

    1) 2NaOH (разб.) + ZnCl2 = Zn (OH) 2↓ + 2NaCl

    2) 2NaOH (конц.) + Zn (OH) 2 = Na2[Zn (OH) 4]]