1) LiO2+SO2

2) LiO2+H3PO4

3) LiO2+CaO

4LiO2+H2O

5) LiO2+N2O3

6) LiO2+Fe (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 30 марта, 20:00
    0
    3Li2O + 2H3PO4 = 2Li3PO4 + 3H2O

    Li2O + H2O = 2LiOH

    Li2O + Fe (OH) 2 = FeO + 2LiOH