Зробити перетворення - H2-H2O-O2-CaO-Ca (NO3) 2-HNO3-Mg (NO3) 2-MgOH-MgO-MgCl2-HCl-H2O

+2
Ответы (1)
  1. 2 декабря, 07:18
    0
    2H2 + O2 = 2H2O

    2H2O = 2 H2 + O2

    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O

    Ca (NO3) 2 + H2SO4 = CaSO4 + 2HNO3

    MgO + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + H2O

    Mg (NO3) 2 + 2 NaOH = Mg (OH) 2 + 2NaNO3

    Mg (OH) 2 = MgO + H2O

    MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O

    MgCl2 + H2SO3 = MgSO3 + 2HCl

    HCl + NaOH = NaCl + H2O