FeS->SO2->SO3->H2SO4->K2SO4->KCl->HCl

+1
Ответы (1)
  1. 29 апреля, 13:20
    0
    4FeS + 7O2 = 4SO2 + 2Fe2o3

    SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2SO4 + 2KOH = K2SO4 + 2H2O

    K2SO4 + BaCl2 = 2KCl + BaSO4

    KCl + H2SO4 = HCl + K2SO4