CO3 + H2O=

Mn2O7+H2O=

Li2O+H2O=

K2O+N205=

AI+HBr=

Zn+H3PO4=

MgO+H2SO4=

+5
Ответы (1)
  1. 27 мая, 04:13
    0
    CO2+H2O=H2CO3

    Mn2O7+H2O=2HMnO4

    Li2O+H2O=2LiOH

    K2O+N2O5=2KNO3

    2Al+6HBr=2AlBr3+3H2

    3Zn+2H3PO4=Zn3 (PO4) 2+3H2

    MgO+H2SO4=MgSO4+H2O