Fe2O3 - FeCl3 - X - Fe2O3 - Fe2 (SO4) 3 - Fe (NO3) 3 - X - Fe2O3

+3
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 02:38
    0
    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3 H2O

    Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    Fe2 (SO4) 3 + 3Ba (NO3) 2 = 3BaSO4 + 2Fe (NO3) 3

    Fe (NO3) 3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaNO3

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O