Ca->Ca (OH) 2->CaCl2->CaSO4

| |

CaO->Ca (NO3) 2

+2
Ответы (1)
  1. 18 августа, 08:24
    0
    1) Ca + H2O = Ca (OH) 2

    2) Ca (OH) 2 + 2NaCl = CaCl2 + 2NaOH

    3) CaCl2 + H2SO4 = CaSO4 + 2HCl

    4) Ca + O2 = 2CaO

    5) CaO + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O