H2o, cu (oh) 2, h2so4, naoh, p2o5, zn, bacl, все возможные формулы

+4
Ответы (1)
  1. 10 февраля, 09:37
    0
    H2SO4+Cu (OH) 2=CuSO4+H2O

    P2O5+H2O=H3PO4

    NaOH+H2SO4=Na2SO4+H2O

    NaOH+P2O5=Na3PO4=+H2O

    Zn+NaOH=Na2ZnO2+H2O

    H2SO4+Zn=ZnSO4+H2

    BaCl+H2SO4=BaSO4+HCl