Ca (HCO3) 2 > CaCl2 >AgCl

+2
Ответы (1)
  1. 2 июля, 03:21
    0
    1) Са (НСО3) 2+Cl2=СаСl2+H2O+CO2 2) CaCl2+AgNo3=Ca (NO3) 2+AgCl2