AI2 (SO4) 3 - > AI (OH) 3 - > AI 2 O 3 - > AI 2 (SO 4) 3 - > AI (OH) 3 - > AI (OH2) CI.

+2
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 04:07
    0
    Al2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Al (OH) 3 + 3Na2SO4

    2Al (OH) 3 - > Al2O3 + 3H2O

    Al2O3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 3H2O

    Al2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Al (OH) 3 + 3Na2So4

    Al (OH) 3 + HCL = Al (OH) 2Cl + H2O