CaO-Ca (OH) 2-CaCo3-Ca (NO) 3

+4
Ответы (1)
  1. 3 января, 14:58
    0
    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + Na2CO3 = 2NaOH + CaCO3

    CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + CO2 + H2O