Реакция решать

Mg+HCl=

Zn+AgNO3=

Hg+FeCl2=

Mg+AlCl3=

FeSO4+Hg=

Ca+H3Po4=

+2
Ответы (1)
  1. 4 октября, 10:49
    0
    Mg + 2HCl = MgCl2 + H2

    Zn + 2AgNO3 = Zn (NO3) 2 + 2Ag

    3Mg + 2AlCl3 = 3MgCl2 + 2Al

    FeSO4 + Hg = HgSO4 + Fe

    3Ca + 2 H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 3 H2