Ca3 (PO4) 2 → Р → P2O5 → Ca (H2PO4) 2 → Ca3 (PO4) 2

+3
Ответы (1)
  1. 4 марта, 20:57
    0
    2Ca3 (PO4) 2 + 10C + 6SiO2 = 6CaSiO2 + P4 + 10CO

    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + Ca (OH) 2 + H2O = Ca (H2PO4) 2

    Ca (H2PO4) 2 + 2Ca (OH) 2 = Ca3 (PO4) 2 + 4H2O