Zn + HCl =

ZnO + HCl =

Li + H2SO4=

Li2O + H2SO4 =

+3
Ответы (1)
  1. 22 ноября, 12:53
    0
    Zn + 2HCl = ZnCl2+H2 ZnO + 2 HCl = ZnCl2+H2O

    2Li + H2SO4=Li2SO4+H2

    Li2O + H2SO4 = Li2SO4+H2O