C чем вступает в реакцию кислота HNO3 все возможные уравнения напишите

+2
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 12:12
    0
    1) + Met

    Cu + 4HNO3 (conc) = Cu (NO3) 2 + 2NO2 + 2H2O

    2) + basic oxide

    MgO + 2HNO3 (conc) = MgNO3 + H2O

    3) + non-metall

    P + HNO3 (conc) = H3PO4 + NO2 + H2O (I dont want to write coefficients^)

    4) + acidic oxide (Reductant)

    P2O3 + HNO3 (conc) = H3PO4 + NO2 + H2O (again, not write coefficients)

    5) + Basic, alkali for example

    NaOH + HNO3 = NaNO3 + H2O

    6) + Acid (Reductant)

    H2S + HNO3 = H2SO4 + NO2 + H2O (again, not write coefficients)

    7) + Salt (reductant, cause all nitrates are soluble in water)

    K2S + HNO3 = K2SO4 + H2O + NO2 (again, not write coefficients)

    For 5-9 class it's quite^)