HNO3 = NO2 + H2O + O2 овр

+3
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 03:48
    0
    N (+5) + 1 e = N (+4) - ок-ль 4

    2O (-2) - 2e*2 = O2 (0) - вос-ль 1

    реакция: 4hno3 = 4no2 + 2h2o + o2