Закончить уравнение: 1) K+O2 - > 2) Ca+O2-> 3) Al+O2-> 4) Al+S-> 5) CuO-> 6) H2O-> 7) In+H CL

+3
Ответы (1)
  1. 30 октября, 02:09
    0
    K + O2 (воздух) = KO2

    2Ca + O2 = 2CaO

    4Al (порошок) + 3O2 = 2Al2O3

    2Al + 3S = Al2S3

    4CuO = 2Cu2O + O2

    2H2O = 2H2↑ (катод) + O2↑ (анод)

    In + 2HCl (газ) = InCl2 (газ) + H2