P - P2O5 - H3PO4 - NaH2PO4 - Na2HPO4 - Na3PO4

+2
Ответы (1)
  1. 20 июня, 20:53
    0
    4P+5O2 = 2P2O5. P2O5+3H2O = 2H3PO4. H3PO4+NaOH = NaH2PO4 + H2O. NaH2PO4+NaOH = Na3PO4 + H20