C - > CaC2 - > C2H2 - > CO2 - > CO

+5
Ответы (1)
  1. 24 августа, 15:39
    0
    1. Ca+2C=CaC2

    2. CaC2+2H2O=Ca (OH) 2+C2H2

    3. 2C2H2+5O2=4CO2+2H2O

    4. CO2+C=2CO