MnO+NH4OH K2SO4+MgSO4 Mg2 (OH) 2CO3+HBr

+5
Ответы (1)
  1. 14 июля, 01:20
    0
    2MnO + 3NH4OH = Mno (OH) + Na3MnO4 + H2O

    K2SO4 + MgSO4 + 6H2O = K2Mg (SO4) 2·6H2O

    Mg2 (OH) 2CO3+4HBr = 2MgBr2 + CO2 + 3H2O