H3PO4+Cu (OH) 2 Cu (OH) 2+HBr

+4
Ответы (1)
  1. 27 марта, 20:28
    0
    2H3PO4+3CU (OH) 2=CU3 (PO4) 2+6H2O

    Cu (OH) 2 + 2 HBr = CuBr2 + 2 H2O