Fe+HCL=

CuO+HCL=

ZnO+HCL=

Ca (OH) 2+HCL=

Na2CO3+HCL=

NH3+HCL=

+3
Ответы (1)
  1. 8 июля, 16:43
    0
    Fe+2HCl=FeCl2+H2 (газ)

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    ZnO+2HCl=ZnCl2+H2O

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    Na2CO3+2HCl=2NaCl+CO2 (газ) + H2O

    HCl+NH3=NH4Cl