MgSO4+KOH = Na2CO3+HNO3 = FeCl3+Mg (OH) 3=

+1
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 17:11
    0
    1. MgSO4 + 2KOH = K2SO4 + Mg (OH) 2

    2. Na2CO3 + 2HNO3 = 2NaNO3 + CO2 + H2O

    3. 3Mg (OH) 2 + 2FeCl3 = 2Fe (OH) 3 + 3MgCl2