1. Li+O2=

2. Li+H2O=

3. Li+H2S=

4. Be+HCi=

5. Be+KOH=

6. Be+H2SO4=

+5
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 02:46
    0
    1. 2Li+2O2=2Li2O

    2. Li+H2O = LiOH

    3. 2 Li+H2S=Li2S+H2

    4. Be+2HCi = BeCl2+H2

    5. Be+2KOH=Be (OH) 2+2k

    6. Be+H2SO4=BeSO4+H2O