Осуществить превращение:

1. Cu ➜ CuS ➜ CuCl2 ➜ Cu (OH) 2 ➜ CuO

2. S ➜ SO2 ➜ SO3 ➜ Na2SO4

+2
Ответы (1)
  1. 5 мая, 16:31
    0
    1 цепочка

    Cu + S = CuS

    CuS + 2HCl = CuCl2 + H2S

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    2 цепочка

    S + O2 = SO2

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + Na2O = Na2SO4