S-SO2-H2SO3-K2SO3-CaSO3

+3
Ответы (1)
  1. 29 мая, 13:04
    0
    S+O2=SO2

    SO2+H2O=H2SO3

    H2SO3+2KOH=K2SO3+2H2O

    K2SO3+CaCl2=CaSO3 (осадок) + 2KCl