Ba + F2 Na + H2O Zn + H2O Fe + HCL Cu + HCL

+2
Ответы (1)
  1. 17 июля, 23:37
    0
    2 Ва + F2 = 2BaF2

    2Na + H2O = 2NaOH

    Zn + H2O = Zn (OH) 2

    Fe + 2HCL = FeCL2 + H2

    Cu + 2HCL = CuCL2 + H2