Осуществите превращения:

S - - - > SO2 - - - > SO3 - - - > H2SO4

+2
Ответы (1)
  1. 14 августа, 18:12
    0
    1) S + O2 = SO2 или S + 2H2SO4 = 2H2O + 3SO2

    2) SO2 + O3 → SO3 + O2↑.

    3) SO3 + H2O = H2SO4