Br2->HBr->KBr->Br2->NaBr->NaCl

+5
Ответы (1)
  1. 6 марта, 10:25
    0
    1) Br 2 + H2 = 2HBr

    2) HBr + KOH = KBr + H2O

    3) KBr + K2MnO4 = Br2 + MnBr2 + KBr + H2O

    4) Br2 + 2NaCl = 2NaBr + Cl2

    5) NaBr + HCl = NaCl + HBr