Проделайте следующие превращения CaCI2-Ca (OH) 2-CaCO3-Ca (HCO3) 2-CaCO3-CaCI2 MgCO3-MgCI2-Mg (OH) 2-MgSO4

+5
Ответы (1)
  1. 26 марта, 07:43
    0
    CaCl2 + 2NaOH = Ca (OH) 2 + 2NaCl

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + H2CO3 = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3 + H2O

    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

    MgCO3 + 2HCl = MgCl2 + H2O + CO2

    MgCl2 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + 2NaCl

    Mg (OH) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2H2O